Саджанці винограду
<< | 1 | 2 | 3 | >> |
<< | 1 | 2 | 3 | >> |
За останні десятиліття в Україні та за її межами було запроваджено десятки нових високоякісних їдалень та технічних, у тому числі безнасінних сортів винограду. За період з 1998 по 2012 р. у садовому центрі «Північне виноградарство» було вивчено понад 300 сортів та гібридних форм винограду. Придатні для вирощування в Центральних та північних областях України. Дослідження проводилися на базі садового центру «Північне виноградарство» у м. Вишгород. Метою досліджень було виділити столові та безнасінні сорти та гібридні форми, що поєднують у собі ранні терміни дозрівання, високу стійкість до хвороб та шкідників, розтріскування ягід, зимо- та морозостійкість, якість товарної продукції. Для технічних сортів - високе цукронакопичення, стійкість до хвороб і можливість вирощувати в незрівнянній культурі. Форма ведення кущів – безштамбове багаторукавне формування на одноплощинній шпалері для столових та безнасінних сортів (укриття на зиму – сухе). Для технічних сортів арочне формування. За період проведення досліджень, щорічно проводилися 3-х разові, а в роки епіфітотій – 5-ти разові профілактичні обприскування від шкідників та хвороб системними та контактними препаратами, кореневі та позакореневі підживлення. За період з 1997 по 2011 рік за комплексом позитивних ознак нами було виділено понад 30 сортів та форм столового винограду.
Пізньостиглі сорти (від 145 днів) в умовах Київської області за весь період дослідження дозрівали не повністю, вирощування цих сортів можливе лише за умови створення теплового екрану (біля південних стін). Підвищеною (комплексною) стійкістю до хвороб та шкідників характеризувалися сорти Арочний, Захоплення біле, Галбена ноу, Новий подарунок Запоріжжям, Плевен, Суперплевен. Сорти Аркадія, Червоний, Кодрянка, Лора, Мускат Перлинний, Надія АЗДС мали незначні пошкодження мильдю від 5 до 10% листової поверхні. За весь час спостережень оідіумом жодного разу не уражали сорти Мускат Перлинний, ДСП 2-2, Лівія, Галбена ноу. Чутливими до виноградного свербіння виявилися сорти Захват білий, Подарунок Запоріжжя та Кеша 6-6. Великими гронами та розмірами ягід виділялися серед:
Значних ушкоджень центральних очей при сухому укритті після зими 2012 року не спостерігалося. Мускатний смак мали плоди сортів: Галбена ноу, Мускат Перлинний та Надійний. Серед досліджених технічних сортів можна виділити: Бако чорний, Біанку, Голубок, Гриф, унікальний Кішміш, Медовий, Маркетт і Фіолетовий ранній. Найвищою морозо та зимостійкістю відзначалися сорти Бако чорний та Маркетт (без укриття витримують -32ºС). Без укриття сорт Біанка витримує – 25ºС. Високе цукронакопичення відзначалося у сорту Біанка – до 26%, інші сорти накопичували від 22 до 24% цукрів. Стійкість до хвороб вказаних сортів висока. За період спостереження значних пошкоджень листової поверхні та ягід не спостерігалося. Мускатний смак мають плоди сорту Фіолетовий ранній та Медовий, суничний смак – Гриф. Ранніми термінами дозрівання відзначалися Біанка, Голубок та Медовий, ранньосередніми – Кішміш унікальний, Маркетт та Фіолетовий ранній. Також нами за комплексом господарсько-цінних ознак були виділені такі безнасінні сорти: Кішміш Запорізький, Кішміш Юпітер (Реа), Кішміш унікальний, Кішміш століття, Русбол, Рілайн Пінк Сідліс. Великими гронами відзначалися сорти Кішміш Запорізький, Русбол, Кішміш Юпітер (Реа), середня маса 900 г. Найбільші ягоди мав Кішміш Юпітер (Реа) - середній розмір 2,7 x 1,8 см і маса 5-7г. Не мали рудиментів ягоди сорту Кішміш Унікальний, Кішміш століття та Рілайн стусан сидлісу. Найвище цукронакопичення відзначено в ягодах Кішміша Унікального та Рілайн стусан сидлісу 24%. Суничний смак мають плоди Кішміш століття і Рілайн Пінк Сідліс. На даний момент на випробуванні знаходяться такі сорти: Бордо Каберне Совіньйон, Златогор, Монарх, Мускат Гамбурзький, Надійний, Первозваний, Боготянівський, Пам'яті Смольникова, Пересвіт, Софія, Фронтиньяк Гри та ін. Враховуючи вищезгадане, можна з успіхом вирощувати виноград в центральних і північних областях України. |